Ogród wiejski

 

W ogrodach wiejskich barwy i faktury tworzą razem harmonijną całość. To projekty nawiązujące do tradycyjnych babcinych ogródków, gdzie obok siebie rosną kwiaty i zioła, a także drzewa i krzewy owocowe. Chaos i przypadkowość to tylko pozory. Mnóstwo tutaj kolorów i zapachów, a wszystko dzięki feerii kwiatów poukładanych w rabaty i zasadzonych w kwietnikach.

Aranżacja ogrodu w stylu wiejskim, np. ta dostępna w ofercie www , bardzo pasuje do budynków o spadzistych dachach i gankach, czyli domów w stylu wiejskim, najlepiej drewnianych. W ogrodzie wiejskim panuje swoboda. Rabaty mają nieregularne kształty, a rośliny posadzone są piętrowo – od najniższych po wyższe i kwitną w różnych terminach.

Projekt ogrodu w nowoczesnym stylu dla małżeństwa
Projekt ogrodu w nowoczesnym stylu

Jak zaprojektować ogród wiejski

Rabaty są pełne kolorów i różnorodne. Przypominają kwitnącą łąką czy pejzaż wiejski, które można pamiętać z dzieciństwa. Na terenie ogrodu zwykle pojawia się mała architektura w romantycznym stylu. Są to : mostki, oczka wodne, pergole. Popularne się też elementy kamienne, zwykle to wapienie lub granity. Używa się ich samodzielnie lub tworzy bryły. Kamienie najlepiej wyglądać w towarzystwie roślin skalnych, wspinających się po nich, jak w naturalnym środowisku. W kilku miejscach można postawić ceramiczne donice, dzbany i inne naczynia, które stosowane są w domach i obsadzane pelargoniami. Pozostałe elementy tworzą także stare narzędzia gospodarcze czy sprzęty wiejskie jak: brony czy niewielkie wozy ozdobione bylinami. Płoty powinny być drewniane,a za nimi powinny rosnąć słoneczniki, lewkonie czy malwy. Na palikach można powiesić kilka glinianych dzbanków.

Rośliny

Warto wybrać rośliny popularne czyli które można spotkać na wsi. Nie należy sadzić wyszukanych, dostojnych krzewów, które przypominają chińskie czy angielskie ogrody. Dobrze jest wybrać spośród bylin, które należy sadzić tak, by tylko kilka z nich dominowało na rabacie, a niżej powinny rosnąć rośliny uzupełniające nasz wiejski ogród. Wiejskie rabaty kwitną już w marcu, i wtedy rozwijają się krokusy i przebiśniegi, a kończy – jesienią z kwitnącymi nawet do początku listopada chryzantemami i astrami. W takim ogrodzie powinny też rosnąć rośliny zadarniające, które wypełnią pustą przestrzeń, a ponadto dzięki różnokolorowym przebarwieniom będą zdobić. Na trawniku sąsiadującym z rabatami można posadzić drzewa owocowe. Dobrym pomysłem jest ogródek ziołowy niedaleko od zagonu kwiatowego i blisko domu, żeby w trakcie przygotowywania posiłku korzystać z ziół. I ważne, że zioła lubią jasne i ciepłe stanowiska. Trzeba dla nich wybrać odpowiednie miejsce na rabacie, osłonięte od wiatru, z żyzną ziemią. Rabaty trzeba regularnie odchwaszczać. Jeśli chcemy tego uniknąć ziemię można przykryć korą lub wysypać małymi kamykami.

Warzywniak

Warzywniak jest podstawą w ogrodzie wiejskim. Powinny w nim rosnąć różne rodzaje dyniowatych np. patisony, kabaczki, cukinie, które rodzą smaczne owoce, i ładnie kwitną. Można też sadzić fasolę, która będzie się pięła po żerdziach, a przy okazji kwitła w różnych kolorach. Odpowiednimi roślinami do ogrodu wiejskiego są krzewy: bzy, róże, forsycje, kaliny, jaśminowce, pigwowce, byliny i rośliny jednoroczne oraz dwuletnie: rudbekie, słoneczniki, piwonie, dalie, astry, malwy, dzwonki, liliowce, maki, naparstnice, ostróżki, złocienie, groszek pachnący, margaretki, irysy, nagietki, kosmosy, pelargonie, petunie, pnące: dynie ozdobne, powojniki, róże pnące, winorośl, winobluszcz (przy elewacji, murach i płotach).

Ogród angielski

Ogród angielski przypomina bardzo naturalny krajobraz, jednak w przeciwieństwie do ogrodów wiejskich jest bardziej uporządkowany. To coś dla miłośników kolorów i romantycznych klimatów. Projektanci często wykorzystują tutaj kolorowe rabaty kwiatów i drzewa i krzewy. Centralny punkt zajmuje obszerny trawnik, a ścieżki przecinające ogród są wykonane z cegły lub kamienia.